Híreink
Érdekképviseleti levél:A közúti személy és árutovábbítást végző – hatósági továbbképzésre és vizsgára kötelezett – gépkocsivezetők, szakmai irányítók továbbképzés utáni hatósági vizsgakötelezettségének m

Prof. Dr. Palkovics László miniszter úr részére
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Tárgy: A közúti személy és árutovábbítást végző – hatósági továbbképzésre és vizsgára kötelezett – gépkocsivezetők, szakmai irányítók továbbképzés utáni hatósági vizsgakötelezettségének megszüntetése
Tisztelt Miniszter Úr!
A COVID-19 járvány hatásai komoly mértékben befolyásolták a közúti személy- és árutovábbítással foglalkozó szolgáltató és sajátszámlás ágazatban működő vállalkozásokat és azok gépkocsivezetőit.A Magyar Kormány már a veszélyhelyzet kihirdetése után, és jelenleg is igyekszik a vállalkozások és alkalmazottaik helyzetén segíteni. Ezeket a segítségeket az érintettek eltérő módon és mértékben tudják igénybe venni.
A járvány okozta gazdasági helyzeten túl a pandémiás időszak rávilágított azokra a bürokratikus szabályokra, amelyek a békeidőben is teherként nehezednek a hazai vállalkozásokra, munkavállalókra.
A hatályos szabályozás 5 évenkénti továbbképzést és azt követő vizsgát ír elő a hivatásos gépkocsivezetők részére. A szabályozás kialakításakor a továbbképzési kötelezettségeka vonatkozó uniós irányelv alapján kerültek kidolgozásra, de a vizsgakötelezettséget – amelyet uniós jogszabály nem ír elő kötelezően és az EU-országok többségében nincsenek is – a szakmai érdeképviseletek nem támogatják.A szakmai irányítóknál az uniós rendelet a továbbképzés elvi lehetőségét nyitja meg a tagállamok számára, vizsgakötelezettséget náluk sem ír elő.
Ma a korábbiaknál is határozottabban úgy látjuk, hogy a továbbképzés utáni vizsgáztatás nem éri el a kívánt célt – a naprakész, gyakorlatban is hasznosítható tudásról való beszámolást –, miközben a képzőhelyeket arra kényszeríti, hogy a hallgatókat hatékony oktatás helyett a tananyag bemagoltatásával és intenzív ismétlésével felkészítse a sikeres vizsgára.
A FUVOSZ, az MKFE, a NiT Hungary és az OTSZ már korábban is több olyan javaslatot fogalmazott meg, ami szorgalmazta és mérsékelte a szakmacsoport működtetésének adminisztratívterheit, a foglalkoztatás körülményeinek könnyítését, javítva a gépkocsivezetők munkahelyeken történő megtartásának esélyét.A szakma művelői többségének nem csak az elmúlt egy év gazdasági helyzete (az ismert okok miatti jelentős fuvarszám vesztés mind a személyszállítás, mind az árutovábbítás területén) jelent nehézséget, hanem a vizsgakötelezettség mentális teher is azoknak, akiknek már a közeljövőben lejár az engedélye és vizsgakötelezetté is válik.
Az utóbbi években a FUVOSZ, az MKFE, a NiT Hungary és az OTSZ a Kamarákkal egyeztetve arra törekedtek, hogy a szolgáltatás szabályozási környezetét folyamatosan aktualizálják, és ha indokolt, márpedig most az, akkor javaslatot tegyenek annak módosítására vagy kiegészítésére.
Javasoljuk és kérjük, hogy a 261/2011.(XII.7.) Kormányrendeletből, valamint a 176/2015.(VII.7.) Kormányrendeletből, továbbá a 24/2005.(IV.31) GKM rendeletbőla tehergépkocsivezetőkre, autóbuszvezetőkre vonatkozó GKI továbbképzés utáni hatósági vizsga, a szakmai irányítók továbbképzése utáni hatósági vizsga, továbbá aszemélytaxi gépkocsivezetőkre és személygépkocsis személyszállító gépkocsivezetőkre vonatkozó továbbképzés utáni hatósági vizsgakötelezettség törlésre kerüljön.
Szakmai szervezetekként, a folyamatos KRESZ és egyéb jogszabályiváltozások, valamint műszaki fejlődésmiattindokoltnak tartjuk a rendszeres ismeretfelújító tanfolyami továbbképzést - figyelembe véve az Uniós ajánlásokat és a magyar képzési előírásokat olyan iskolákban, amelyek ennek a képzési programnak meg tudnak felelni és megfelelő minősítéssel rendelkeznek, továbbá tudják biztosítani az átlátható adatszolgáltatást is a hatóságokfelé -, de az azt követő kötelező hatósági vizsga kötelezettséget nemtudjuk támogatni, ezért kérjük utóbbiakat szíveskedjenek törölni a rendeletekből, hiszen annak vizsgadíja, a vizsgára való esetenként több hetes várakozási idő, a vizsgahelyszínre utazás, a munkából történő kiesésvisszatérő költségként újabb és újabb terhet jelent az ágazat több tízezer szereplőjének. A közlekedésbiztonság javítását nem az ismételt vizsgák, hanem a korszerű, az aktuális szakmai igényeknek megfelelő továbbképzések segítik. Javaslatunk egyben csökkentené az érintett gépkocsivezetők és vállalkozások adminisztratív, pénzügyi és mentális terheit is.
Köszönettel és üdvözlettel:
Budapest, 2021. 04. „ „.
Peredi Péter főtitkár Bánkeszi Lajos elnökhelyettes Dittel Gábor ügyvezető főtitkár Metál Zoltán elnök
FUVOSZ MKFE NiT Hungary OTSZ

Életének 80. évében 2021. 04. 16-án, súlyos betegségben elhunyt Braun György, „Gyuri bácsi” a FUVOSZ Felügyelő Bizottságának Elnöke.
Sok évtizednyi szakmai munkáját – melyet többek között a nehézgép fuvarozás területén az OVIT-nál végzett – a szakminisztérium „Baross Gábor díj”-jal, a szakmai közösségünk „FUVOSZ díj”-jal ismerte el.
Gyászolják Családja, Barátai és a FUVOSZ közössége.
Temetéséről később történik intézkedés.
Nyugodj Békében „Gyuri bácsi”!

Tisztelt Tagjaink, Ügyfeleink!
Az ismételten meghosszabbított veszélyhelyzetet figyelembe véve tájékoztatjuk Önöket, hogy a csepeli iroda nyitva tartása átmenetileg megváltozott.
2021.04.22-ig csak előzetesen telefonon (+36 70 366 8293) vagy e-mailben (fuvosz@fuvosz.com) történt és visszaigazolt időpont egyeztetés után áll munkatársunk a rendelkezésére.
Megértésüket köszönjük.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Közúti Gépjárműközlekedési Hatósági Főosztálytól kapott friss információ szerint a
https://kartyapotlas.kozlekedes.gov.hu/
linken közvetlenül is benyújthatók a kártyapótlás igények!
Amit a hibás - március 7. és november 1. között lejáró - tachográfkártyákról tudni kell

Az ITM tájékoztatta Szövetségünket ami szerint azokon a digitális tachográfkártyákon, melyeken a lejárat idő 2021. március 7. és november 1. közé esik, chip-hiba miatt a kártyák tanúsítványai ennél rövidebb ideig, 2021. március 6-ig érvényesek. Ezeknél a kártyáknál hiába a feltüntetett érvényességi idő, a kártyát a tachográf készülék nem fogja elfogadni, lejártként fogja kezelni, nem lehet majd használni. Az érintett gépjárművezetők díjmentesen kapnak új kártyát, de ehhez az kell, hogy igénylésüket elküldjék a kártyakibocsátónak!
A chip-hibás kártyákat a minisztérium mihamarabb és díjmentesen pótolja. Az igényeket haladéktalanul be kell jelenteni a kartyapotlas@itm.gov.hu e-mail-címen, hogy a gépjármű vezetője minél előbb hozzájusson az új kártyájához. A hibás kártyákkal dolgozó sofőrök változatlanul tudják végezni belföldi vagy nemzetközi munkájukat, ha a lenti tájékoztató lépéseit követik.
Az ITM folyamatosan fogadja a kérelmeket, és gördülékeny azok feldolgozása is. A kérelmekre többnyelvű válaszüzenetet küldenek a gépkocsivezetőknek, melyet a külföldi hatóságoknak is el kell fogadniuk. Az ITM a kártyahibáról igyekszik értesíteni a külföldi államok ellenőrző hatóságait is. Várhatóan még március első hetében elindul egy online felület, melyen a kártyahasználók már sokkal könnyebben fel tudják vinni adataikat. Az online platform a tervek szerint 5 nyelven fogja az igazolást kiállítani. Fontos, hogy a gépjárművezetők minden nap, indulás előtt, illetve munka után végezzenek hőpapíros nyomtatást, ezeket a bevett gyakorlat szerint írják alá, és vezessék rá jogosítványuk számát! Egy esetleges közúti ellenőrzésnél a hőpapírokat, valamint az elküldött kártyacsere-kérelmet kell bemutatni(a minisztérium által visszaküldött többnyelvű igazolást is, ha ez már megérkezett a sofőrhöz). A chip-hibás kártyák adattartalmát azok utolsó üzemképes napján, 2021. március 6-án este érdemes egy adathordozóra lementeni, hiszen a gépkocsivezetőnek — akár elektronikusan, akár papíron — változatlanul fennáll az a kötelezettsége, hogy 28 napra visszamenőleg számot adjon a vezetési és pihenőidők ütemezéséről. Fenti okból a kártyacsere igényléskor a régi kártyát nem kell leadni, erre csak később, az új kártya megérkezése után szükséges sort kerítenie a gépjárművezetőnek!
A minisztérium kéri, hogy a beérkező igények feldolgozásának felgyorsítása érdekében a gépkocsivezetők ne jpg., PDF, gif stb. formátumú képeket küldjenek, hanem személyi adataikat szövegként gépeljék be az e-mailbe.
Az ITM tájékoztatását Hírlevélben küldjük meg Tisztelt Tagjainknak. Kérjük, hogy a Hírlevél érkezését visszaigazolni szíveskedjenek! Amennyiben nem kapják meg, akkor a fuvosz@fuvosz.com címre írják meg aktuális e-mail címűket és azt, hogy kérik a Hírlevelek küldését!
Forrás: ITM, MKFE, NiT Hunary